Najczęstsze przyczyny powodujące nieprawidłową pracę komputera

Najczęstsze przyczyny powodujące nieprawidłową pracę komputera

Użytkownicy komputerów podczas pracy na urządzeniach spotykają się z różnymi awariami. Należy wiedzieć, że nieprawidłowa praca może wynikać z różnych przyczyn. Do częstych przyczyn takiego stanu rzeczy należy zaliczyć wisusy. Problemy ze sprzętem często dotyczy obecności wirusów oraz programów, które potrafią się instalować na komputerze bez wiedzy właściciela. Aby ocenić czy problem nas dotyczy należy przeprowadzić pełne skanowanie systemu dobrym programem antywirusowym uwzględniające skanowanie wszystkich dysków, partycji oraz napędów, które są podłączone do komputera. W ten sposób szybko dowiemy się czy komputer posiada wirusy i będziemy mogli je usunąć. Warto pamiętać, aby przeprowadzać systematyczne skanowanie komputera, które pozwoli nam kontrolować jego stan. Obecnie jest ogromny wybór tego typu programów, które pozwolą użytkownikowi komputera przeprowadzać szybkie skanowanie. Kolejną przyczyną może być problem z zasilaczem. Wielu zapomina, że jest to równie ważny komponent sprzętu. Zdarza się, że producenci oraz sklepy, które zajmują się sprzedażą komputerów szukają oszczędności i jako komponent, na którym postanawiają oszczędzić to zasilacz. Nie jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników, ponieważ nieodpowiedni zasilacz często może wywoływać różnego rodzaju problemy z komputerem oraz awarie sprzętów.

Najlepszym i jedynym sposobem na sprawdzenie czy posiadamy odpowiedni zasilacz jest podłączenie zestawu komputerowego do miernika napięcia stałego czyli DC. Do tego celu wystarczy prosty miernik cyfrowy, który możemy dostać w cenie nie przekraczającej 15 złotych. W ten sposób przetestujemy zasilacz w wiarygodny sposób. Wielu użytkowników do tego celu używa programów służących do pomiarów napięć dołączanych przez wielu producentów płyt głównych. Niestety nie jest to miarodajna ocena czy dany zasilacz jest sprawny. Należy pamiętać również, aby sprawdzać napięcie przy pełnym obciążeniu komputera. Równie często spotkać się można z problemami z pamięcią RAM. Błędy związane z pamięcią często powodują zawieszania się sprzętu bądź jego częste restartowanie. Każdy użytkownik może to samodzielnie sprawdzić wykonując test. Najlepiej przeprowadzić go przy użyciu odpowiedniego programu. Najpopularniejszym jest Memtest86. Należy na początku uruchomić komputer używając do tego płytę, wybrać wszystkie opcje testu oraz poczekać, aż program przeprowadzi test. Jeśli program nie pokaże żadnego błędu oznacza to sprawną pamięć RAM.

Jeśli jednak pojawią się błędy związane to jest z uszkodzeniami danego gniazda pamięci, braku współpracy kości z daną płytą główną, lub też uszkodzeniem kontrolera pamięci na płycie. Użytkownicy komputerów często borykają się także z zawieszaniem się lub restartowaniem komputera. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wysoka temperatura różnych podzespołów. Najczęściej problem dotyczy zbyt wysokiej temperatury procesora. Komputery wyposażone są w płyty główne dysponujące specjalnymi czujnikami, które pozwalają odczytywać temperatury pracy urządzenia. Można ją sprawić za pośrednictwem BIOS-u lub specjalnych programów służących do takich odczytów. Należy pamiętać, aby sprawdzać je zaraz po włączeniu komputera. Pozwoli to na sprawdzenie czy system chłodzenia prawidłowo działa. W przypadku, kiedy zdiagnozujemy zbyt wysoką temperaturę możemy samodzielnie zdjąć radiator z procesora, wyczyścić go oraz ponownie włożyć na miejsce. Warto także nałożyć pastę termoprzewodzącą, która poprawia skuteczność chłodzenia. Jeśli jednak problem nadal występuje należy rozważyć wymianę chłodzenia na wydajniejszą.